MEB YÖNETİCİSİNİN ŞERİAT SEVDALISI SÖZLERİNİ YARGIYA TAŞIDIK!

Anasayfa - Temmuz 29, 2020 8:13 pm A A

Hükümetin, her geçen gün daha kötüye giden yoksulluk, yolsuzluk, adaletsizlik, işsizlik gibi temel sorunları perdelemek için siyasi bir şova çevirdiği Ayasofya hamlesi, kendi eliyle yerleştirdiği bürokratların “devlet adamı” ilkesinden ne kadar uzak olduğunu göstermesi açısından da ibretlik olmuştur.

Bunun son örneklerinden biri de Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz’dır. Basında çıkan haberlerden bilindiği üzere; Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, Ayasofya’da kılınan cuma namazının hemen ardından şu skandal paylaşımı yapmıştır:

“Pek fazla Cuma mesajı atmam. Ama bu Cuma başka Cuma. Bu milletin bu minareler gibi dimdik ayakları üzerine dikilme iradesi gösterdiğinin sembolik bir ifadesidir Ayasofya’daki bu Cuma. Bize dayatılan Lozan kilidinin bir parçasını daha çöpe attık. Darısı diğer maddelerin… Hutbeler devletin bağımsızlığının ifadesidir. Kölelere Cuma farz değildir. Cuma özgür birey ve toplumlar içindir. İşte bu yüzden bu Cuma başka Cuma. Mübarek ve daim olsun.”

Kiraz, bu hadsiz paylaşımıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşu ve ilanına giden Milli Mücadele sürecinde, ulusumuzun emperyal dünya karşısında bağımsızlığını söke söke aldığı, savaş meydanlarında gelen kurtuluşun diplomatik alanda taçlandırıldığı, bir anlamda devletin “tapu senedi” olarak anlamlandırılan 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması’nın iptalini arzuladığını açık açık ifade etmiştir.

Yani her fırsatta “çağdaşlıktan” dem vuran MEB’in bir yöneticisi olan Kiraz, daha kendi yaşadığı ülkenin tarihini bilmediğini, devletin temelinin yasalar ve ilkeler değil “hutbeler” olduğunu sandığını, şehitlerimizin kanıyla mühürlenen Lozan’ın iki siyasi şovla kaldırılabileceğine inandığını göstermiş, cahilliğini ve Cumhuriyet düşmanlığını ortaya koymuştur.

Bu zihniyette insanların eğitim gibi hayati bir alanda yönetici yapılmaları, Kurtuluş Savaşı’nda çarpışan kahramanlara hakaret, ülkenin geleceği olan öğrenciler ve o geleceğin mimarı olan öğretmenlere haksızlıktır.

Başöğretmen Atatürk’ün izindeki eğitim neferlerinin ortak çatısı olan Eğitim-İş olarak biz de Kiraz’ın skandal paylaşımlarını yargıya taşıyarak, ona ve onun gıyabında cümle şeriat sevdalısına Cumhuriyet’in nimetlerinden faydalanırken Cumhuriyet’i küçümsemenin bir karşılığı olacağını gösterdik.

Kiraz’ın Anayasa’da ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda devlet yöneticilerinin “devletin laik, demokratik hukuk devleti niteliğinin, milli eğitim sistemi içerisinde uygulamak ve bunları denetlemek”le yükümlü olduğunun altı çizilmesine rağmen, Cumhuriyet karşıtı paylaşımlarda bulunması hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Bu kötü, hadsiz ve cahilce ifadelerin sahibi olan Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz görevden alınıncaya kadar konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Anasayfa - 8:13 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.