Gerçek enflasyon yüzde 50 kamu emekçileri ile emeklilere verilen yüzdelik zam kabul edilemez, gözden geçirilmelidir

Anasayfa - Ocak 7, 2021 7:11 pm A A

Halkın enflasyonu yüzde 50TÜİK’in açıkladığı yüzde 14.6 enflasyona göre emeklilere ve kamu çalışanlarına verilen zamlara tepki gösteren Eğitim İş Bilecik İl Yönetimi, “Gerçek enflasyon yüzde 50 iken kamu emekçileri ile emeklilere verilen yüzde 3+3 zam kabul edilemez, gözden geçirilmelidir.” dedi
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Bilecik İl Başkanı Ali Yetkin, “Açıkladığı gerek işsizlik rakamları ve gerekse enflasyon rakamlarına halkın yüzde 80 den fazlasının güvenmediği Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yıllık 14.6 enflasyona göre belirlenen zamlara sert tepki gösterdi. Bağımsız bir devlet kurumu olma işlevini yitiren TÜİK’in, sokaktaki sefalete rağmen komik bir enflasyon rakamı açıkladığını belirterek yaptığı yazılı açıklamada, “TÜİK’e göre Aralık ayında enflasyon yüzde 1,25 iken, yıllık enflasyon ise sadece 14,6 olarak gerçekleşmiştir. TÜİK’in çizdiği bu tablo ve geçen yılki rezil Toplu İş Sözleşmesi’ne (TİS) göre kamu emekçileri yüzde 7,36, Bağkur ve SGK emeklileri ise sadece yüzde 8,36 zamla yaşamaya çalışacaktır. Ülkemizin en geniş tüketim kesimini oluşturan memur ve emeklilere verilen enflasyonun çok altındaki zamla tüketim daha da azalacak ve esnaflarimiz da bundan dolaylı olarak olumsuz etkilenecektir.”dedi.

 

EMEKÇİNİN SIRTINDAKİ KAMBUR

Son bir yılda elektrik ve doğalgaz yüzde 30’dan fazla, yumurtaya yüzde 80, ayçiçek yağına yüzde 60 zam geldiği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Temel gıda maddelerindeki bir yıldaki zamlar incelendiğinde ortalama zam oranının yüzde 50’ye yakın olduğu görülecektir. Kırmızı et yemek, artık kamu emekçisi için bir lüks haline gelirken, emekçinin sırtındaki tek kambur tüketim kalemlerindeki artış da değildir. Aynı şekilde yeni yıla yeni vergi zamlarıyla girilmiş, ekonomik cehenneme daha da odun atılmıştır. Milletten alınan vergilerle yandaş müteahhitler zengin edilirken, iktidara yakın holdinglerin vergi borçları bakkal defteri usulüyle silinirken, kamu emekçisinin yüzde 7,36 ile yani iktidarın kendi belirlediği enflasyon oranından bile düşük bir artış ile yaşaması kabul edilemez”.

 

YÜZDE 3+3 KABUL EDİLEMEZ

“Covid’19 kabusu dünyaya ve ülkemize çökmemişken ve dolayısıyla ekonomiyi daha da tahrip etmemişken yapılan yüzde 3 + 3’lük zammı tarifleyen Toplu İş Sözleşmesi, artık tamamen hükümsüz kabul edilerek yenilenmelidir” denilen açıklama, şöyle devam etti: “Bu yenileme yapılırken çarşı, pazar marketteki rakamlar dikkate alınmalıdır. İçinde birden çok insanın yaşadığı milyonlarca haneye sadece tek maaş girdiği gerçeğine göz kapatmadan, bu hanelerden alınan vergiler, en azından pandemi süresince Hazine tarafından karşılanmalıdır. Devlet bu yüzden vardır ve devletin yönetimini emanet alan hükümetin görevi bu yükümlülükleri yerine getirmektir”

Anasayfa - 7:11 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.