SEFALET ZAMMINI İŞ BIRAKARAK PROTESTO ETTİK

Anasayfa - Ocak 12, 2023 6:40 pm A A

Kamu Konfederasyonları Platformu’nun yüzde 30’luk memur zammını protesto etmek için ülke genelinde gerçekleştirdiği eylem kapsamında Eğitim-İş Sendikası Bilecik Şubesi üyeleri de 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Şube Başkanı Ali Yetkin, “Maaşlarımız tüm kamu sendikalarının talepleri doğrultusunda yeniden belirlenmelidir. Kamu çalışanlarının en düşük maaşı yoksulluk sınırı olan 26 bin liraya yükseltilmelidir” dedi.

Eğitim-İş Sendikası Bilecik Şubesi üyeleri, kamu çalışanları ve emeklilerin maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zammı protesto etmek için 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Atatürk Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Şube Başkanı Ali Yetkin, şunları söyledi:

“MAAŞLARIMIZ YENİDEN BELİRLENMELİ”

“Bugün burada Kamu Konfederasyonları Platformu olarak toplanmamızın nedeni; ülke şartlarına ve ekonomik krize bakılmaksızın memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30’luk sefalet artışına tepki göstermektir. Maaşlarımız tüm kamu sendikalarının talepleri doğrultusunda yeniden belirlenmelidir. Kamu çalışanlarının en düşük maaşı yoksulluk sınırı olan 26 bin liraya yükseltilmelidir. Enflasyon oranı maaş oranında artırılmalıdır. Gelir vergisi kamu çalışanları için yüzde 15’e sabitlenmeli, kamu çalışanlarına da yılda en az iki kez ikramiye verilmelidir. Yol, yemek, kira yardımı gibi sosyal haklar günümüz koşullarına göre yeniden düzenlenmelidir. Dereceye düşen her kamu çalışanı 3600 ek göstergeden faydalanmalıdır. Sendika seçme özgürlüğüne darbe vuran yüzde 2 barajı derhal geri çekilmeli. Sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir. Şimdi aldığımız ücretlere denk bir emekli maaşı garanti edilmelidir. Bugün yedi konfederasyon olarak tüm bu taleplerimizin karşılanması için hükümeti uyarmak adına bir günlük iş bırakma eylemi yaptık. Milyonlarca yurttaşımızın elinden aldığımız hayat standartlarını ve yıllardır uğradığımız hak kayıplarını iade edene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi burada bir kez daha haykırıyoruz, ilan ediyoruz.”

Anasayfa - 6:40 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.